Twój tekst przeszedł już redakcję, jest poprawnie sformatowany i złożony? Świetnie! Teraz pora na ostatnie szlify – eliminację błędów, które mogły się pojawić podczas redakcji lub nie zostały wyłapane przez redaktora, oraz tych powstałych przy składzie. O ostateczną estetykę Twojego dzieła zadba nie kto inny jak korektor.
Korekta polega na eliminacji ostatnich błędów w tekście. Słowo „ostatnich” jest pogrubione, ponieważ aby korektor mógł właściwie wykonać zadanie, musi dostać w swoje ręce tekst już zredagowany. Im więcej będzie miał pracy nad tekstem, tym większe jest ryzyko, że coś mu umknie – to też człowiek! 🙂 A chyba każdemu autorowi – czy książki, czy dowolnej innej pracy – zależy na jak największej bezbłędności. Uwaga! Jednokrotne czytanie (tylko redakcja lub tylko korekta) w zasadzie nie jest w stanie zagwarantować eliminacji wszystkich błędów – potwierdzi to każda osoba profesjonalnie zajmująca się pracą z tekstem.
Co konkretnie wchodzi w skład korekty?
- eliminacja błędów stylistycznych pozostałych w tekście,
- poprawienie interpunkcji,
- eliminacja ewentualnych błędów ortograficznych,
- eliminacja powtórzeń,
- eliminacja literówek,
- eliminacja błędów składu, np. wiszących spójników, niewłaściwie podzielonych wyrazów, błędów w żywych paginach czy numeracji stron (jeśli korekta odbywa się po składzie),
- poprawienie wszystkiego, co jeszcze rzuci się korektorowi w oczy.
Korektor to człowiek, który ma posprzątać po wszystkich osobach zajmujących się wcześniej danym tekstem.
W jaki sposób przeprowadzana jest korekta i jak wygląda plik po zmianach?
Korektę przeprowadza się z reguły na już złożonym tekście, w pliku nieedytowalnym (najczęściej PDF). Wszelkie zmiany i sugestie nanoszone są na tekst w formie znaków korektorskich i komentarzy, a ich liczba zależy od jakości i przeprowadzonych redakcji i składu.
Dlaczego warto zlecać komuś korektę?
- Redakcja to nie wszystko. Nawet profesjonalista przy jednokrotnym czytaniu nie zdoła wyłapać 100% błędów. Należy też pamiętać, że do zadań redaktora należy m.in. przebudowanie zdań, a podczas tego procesu zawsze może przydarzyć się jakaś wpadka.
- Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele błędów może powstać podczas składu. Wiszące literki, wdowy i bękarty to tylko część z nich, dlatego ważne jest, by korektor fachowym okiem przyjrzał się tekstowi przygotowanemu do druku.
Przeczytaj też wpis na temat redakcji.
Czy usługa korekty jest wystarczająca?
Jeśli Twój tekst nie przeszedł profesjonalnej redakcji językowej, sama korekta prawdopodobnie pomoże mu tylko w niewielkim stopniu. Nie bez powodu zlecenia korekty wyceniane są zwykle znacznie niżej od redakcji – pracę redaktora można porównać do obróbki zgrubnej (w której zachodzi najwięcej zmian i po której produkt jest już zbliżony do stanu końcowego), a korektę – do obróbki wykończeniowej (mającej na celu doszlifowanie produktu i sprawienie, by prezentował się możliwie idealnie).